Czy zadawałaś sobie kiedykolwiek pytanie jaki wpływ ma dieta na stan Twojego zdrowia i zdrowia Twojego nienarodzonego jeszcze dziecka?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdrowie przyszłej matki, jej sposób odżywiania się w okresie okołoporodowym, a także karmienie piersią są ważnymi czynnikami w profilaktyce wielu chorób w ciągu całego życia dziecka. W czasie ciąży i laktacji niezwykle istotna jest świadoma i odpowiedzialna postawa kobiety w kwestii stylu życia, w tym postępowania żywieniowego.
Kontroluj stężenie fenyloalaniny
Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety, który wymaga ogromnego wysiłku ze strony jej organizmu. W tym czasie wzrasta zapotrzebowanie na energię oraz wszystkie składniki pokarmowe. Oczekiwanie na narodzenie dziecka jest wspaniałe i ekscytujące, jednak w pewnych wypadkach wymaga wielu wyrzeczeń. Dotyczy to kobiet chorych na fenyloketonurię. Przyszłe matki z PKU oprócz przestrzegania standardowych zaleceń dla kobiet w ciąży, dodatkowo muszą kontrolować stężenie fenyloalaniny we krwi. Gdy jest ono zbyt wysokie, może mieć niezwykle toksyczny wpływ na rozwijający się płód i prowadzić do jego uszkodzenia.
Dieta niskofenyloalaninowa
Jedynym sposobem na utrzymanie prawidłowych stężeń tego aminokwasu we krwi matki jest stosowanie prawidłowej, niskofenyloalaninowej diety. Warto przypomnieć, że fenyloalanina jest aminokwasem wchodzącym w skład każdego białka naturalnego. Dlatego produkty spożywcze zawierające dużą ilość białka muszą być wykluczone z diety chorych na fenyloketonurię kobiet w ciąży.
Jak zatem zwiększyć ilość białka (podstawowego składnika budulcowego niezbędnego do prawidłowego rozwoju płodu i wzrostu tkanek matczynych), gdy wysokowartościowe białko naturalne jest niedozwolone? Jak wyrównać niedobory witamin i składników mineralnych, potrzebnych w zwiększonej ilości w czasie ciąży, a zawartych w wysokobiałkowych produktach? Czy w tej sytuacji możliwe jest zastosowanie złotego środka, który zabezpieczając płód przed szkodliwym wpływem fenyloalaniny, dostarczałby wszystkich, niezbędnych składników odżywczych? Tak! Zastosowanie wysokobiałkowego, bezfenyloalaninowego preparatu, zawierającego odpowiednie dla kobiet w ciąży ilości składników odżywczych, umożliwia dostarczenie przyszłej matce i jej dziecku wszystkiego, co niezbędne.
Waż, mierz i notuj!
Źródłami fenyloalaniny, która będąc składnikiem każdego białka musi być dostarczana w odpowiedniej ilości, są dozwolone w ograniczonych ilościach oraz dozwolone w nieograniczonych ilościach produkty spożywcze. Każdy produkt musi być zważony lub odmierzony, a zawarta w nim fenyloalanina dokładnie obliczona. Dlatego w momencie podjęcia przez kobietę chorą na fenyloketonurię decyzji o posiadaniu potomstwa, musi się ona liczyć z tym, że najbliższy rok będzie spędzała z wagą , kalkulatorem i ołówkiem w ręku. Ale to procentuje, gdyż tylko taka postawa zwiększa szanse na urodzenie zdrowego potomstwa. Dobrze zbilansowana dieta sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka.
Autor: mgr inż. Joanna Żółkowska, dietetyk, Poradnia Metaboliczna Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie