Pierwsze nowe produkty poza pokarmem mamy czy mlekiem dla niemowląt to zazwyczaj warzywa i owoce wprowadzane stopniowo, w niewielkiej ilości: jedna, dwie, trzy łyżeczki, zawierają tak niewiele fenyloalaniny, że nie musisz ich uwzględniać w dziennym spożyciu (nie ma też znaczenia, czy były nie zjedzone lub wyplute!). Produkty te powinny być wprowadzone po uzgodnieniu z dietetykiem.
Mleko matki lub mieszanki dla niemowląt zaspokajają dzienne zapotrzebowanie dziecka na fenyloalaninę.
Co zrobić, jeśli dziecko nie chce jeść?
Przede wszystkim pamiętaj, że jest to całkowicie normalne! Dzieci mają różne dni, czasem po prostu nie są głodne, tak samo jak my. Nie należy się tym zbytnio przejmować, a tym bardziej próbować karmić dziecko na siłę! Wystarczy odstawić jedzenie i spróbować ponownie przy następnym posiłku.
Gdy dziecko chętnie je, powinieneś je chwalić i zachęcać. Postaraj się, by posiłki były dla niego czymś przyjemnym. Zaproponuj mu różne produkty, zadbaj o to, by były podane w niewielkich i łatwych do zjedzenia porcjach. Nowe produkty podawaj dziecku na początku posiłku, gdy jest najbardziej głodne. Małe dzieci nie mają jeszcze wyrobionego smaku, nie wiedzą, co lubią, a czego nie, dlatego, jeśli są głodne, będą chętnie jadły to, co dostają od rodziców.
Jeśli dziecko regularnie odmawia jedzenia, a Ty obawiasz się, że może to wpłynąć na wzrost stężenia fenyloalaniny w jego organizmie, powinieneś skonsultować się z dietetykiem.
Co zrobić, jeśli dziecko nie chce jeść preparatu PKU?
Gdy dziecko przyjmuje już więcej stałych pokarmów, rodzice powinni upewnić się, że codziennie przyjmuje odpowiednią ilość preparatu PKU.
Czasami, wraz ze wzrostem ilości stałych pokarmów, dzieci niezbyt chętnie przyjmują swój preparat PKU. Postaraj się podawać go dziecku w określonych godzinach w ciągu dnia przed jedzeniem.
Niemowlęta i małe dzieci powinny uczyć się od najmłodszych lat, że muszą pić preparat PKU. Zachęcaj do tego swoją pociechę i staraj się, by piło ją do końca. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy, skontaktuj się z dietetykiem.
Kiedy należy rozpocząć liczenie fenyloalaniny w miligramach?
Już w pierwszych miesiącach życia dziecka, rodzice powinni nauczyć się obliczania podaży fenyloalaniny w diecie.
Z czasem fenyloalanina z mleka matki lub z mieszanki dla niemowląt zostanie zastąpiona fenyloalaniną z pokarmów stałych. O to, jak stopniowo zwiększać ilość pokarmów stałych w diecie dziecka zapytaj specjalistę z poradni metabolicznej.
Źródło: L. Bernstein i C. Freehauf, „Eat Right Stay Bright. Guide for Hyperphenylalanemia”, rozdz. 3, s. 53.
Przekąski dla osób z fenyloketonurią
Twoje dziecko rośnie, a wraz z wiekiem zaczyna coraz bardziej interesować się otaczającym je światem. To dobry moment, by poszerzyć jego dietę. Zaproponuj mu pokrojone owoce lub warzywa, które zawierają niewielkie ilości fenyloalaniny.
Do urozmaicenia diety możesz wykorzystać specjalną żywność niskobiałkową, np. pieczywo, makarony itp.
Pozwól dziecku swobodnie się bawić, nawet jeśli robi przy tym bałagan! Dzieci uczą się jedzenia przez dotykanie, wąchanie, a także smakowanie i jedzenie. Ważne jest, by powoli uczyć malucha samodzielnego jedzenia.