Początek roku szkolnego, zwłaszcza ten pierwszy, to wyzwanie – wywołuje zarówno ekscytację, ciekawość jak i stres. Od tej pory co roku czekać będą na nas i nasze pociechy nowe zadania, nowe miejsca, nowi ludzie.
Pojawiają się w związku z tym rozmaite obawy: czy nasze dziecko odnajdzie się w nowym środowisku? Czy rówieśnicy je zaakceptują? Czy nowi opiekunowie podejdą do diety z należytą powagą i zrozumieniem? I wreszcie; czy my sami odpowiednio przygotujemy malucha do jedzenia poza domem?
Wszystkie te wątpliwości są całkowicie naturalne i zrozumiałe. Wszyscy rodzice przez nie przechodzą – przecież chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej.
Jak zatem przygotować siebie i dziecko na początek roku szkolnego?
Najlepiej zacząć od szczerej rozmowy z dzieckiem. Świadome swojej choroby i przyzwyczajone do diety dziecko, będzie łatwiej samo pilnowało zaleceń i swobodniej się czuło wśród zdrowych rówieśników. Warto przy tym je uświadomić, że oprócz diety nie różni się niczym od innych dzieci, ale jego jedzenie może wzbudzać zainteresowanie nowego otoczenia – trzeba się po prostu do tego przyzwyczaić i zrozumieć, że nie ma w tym niczego złego. Ludzie, zwłaszcza dzieci, są ciekawi tego czego nie znają. Uspokój więc dziecko, że z czasem rówieśnicy to zaakceptują i przestaną zwracać uwagę. Szkoła czy przedszkole to fantastyczna przygoda, a przy tym doskonała nauka cierpliwości i tolerancji.
Właśnie – cierpliwość. Pamiętajmy, że fenyloketonuria należy do grupy chorób ultra rzadkich i zdecydowana większość społeczeństwa nie wie nawet o jej istnieniu, a co dopiero działaniu czy profilaktyce. Przygotujmy się więc psychicznie, że czeka nas wielokrotne tłumaczenie nowemu otoczeniu dziecka na czym polega PKU i czemu dieta jest taka ważna. Pytać będą nauczyciele, przedszkolanki, rodzice innych dzieci, czy nawet same dzieciaki. Im więcej osób będzie znało zasady fenyloketonurii, tym łatwiej będzie dziecku zaadoptować się do nowych warunków, a opiekunom przygotować się do opieki.
Aby nieco wam ułatwić ten trudny okres adaptacji przygotowaliśmy przystępną ściągawkę dla nowych opiekunów. Znajdziecie tam przejrzyście i krótko opisane podstawowe informacje o PKU wraz z poradami dotyczącymi przestrzegania diety.
Zabierzcie ją na rozmowę z nauczycielką czy przedszkolanką. Na pewno ułatwi porozumienie i przybliży fenyloketonurię osobom, które nie miały wcześniej z nią do czynienia. Można ją nawet powiesić w widocznym dla opiekuna miejscu – w szkole lub przedszkolu. Zapoznać się z nią powinny również osoby przygotowujące posiłki, więc można powiesić ją również w kuchni lub stołówce. Warto zasugerować takie rozwiązanie dyrekcji placówki.
Rozmowa z dzieckiem i opiekunami to już więc niż połowa sukcesu! Kolejną kwestią jest jak samemu najlepiej przygotować dziecko do długotrwałego spędzania czasu poza domem, wyposażając je w zdrowe i łatwe w transporcie posiłki? Podstawą diety są warzywa i owoce – pamiętajcie, aby zawsze mieć je w lodówce oraz niskobiałkowe pieczywo PKU (kupione lub upieczone samodzielnie). Napojem do szkoły powinna być przede wszystkim czysta woda mineralna, a od czasu do czasu sok owocowy (ale bez cukru!).
Jutro Iza Horka podzieli się kilkoma sprawdzonymi poradami i przepisami na bezpieczne i łatwe posiłki dla dzieci – czujnie sprawdzajcie dział Redakcja!
Podsumowując, przygotuj się do początku roku szkolnego w 5 krokach:
- Porozmawiaj otwarcie ze swoim dzieckiem. Przygotuj je na to co je czeka, gdzie będzie i dlaczego, dlaczego nie może jeść tego co rówieśnicy i jak reagować na pytania o dietę.
- Zaopatrz się w plastikowe/silikonowe pojemniki na posiłki, bidon, torebki termoizolacyjne i zapas preparatu.
- Zawsze miej w domu świeże warzywa i owoce, najlepiej te twarde, które nie ulegną zgnieceniu w plecaku.
- Pobierz i wydrukuj ulotkę dla opiekunów i zabierz ją na rozmowę w placówce.
- Przekonaj opiekunów do zapoznania się z informacjami o PKU i powieszenia ich w widocznym dla siebie miejscu. Warto też zachęcić rodziców innych dzieci do zapoznania się z ulotką.