Fenyloalanina jest aminokwasem niezbędnym do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. U pacjentów z PKU podaż fenyloalaniny jest uzależniona od indywidualnej tolerancji pacjenta i powinna być przestrzegana na poziomie ustalonym przez osoby prowadzące dietę (pod kontrolą stężeń fenyloalaniny w surowicy krwi pacjenta).
Fenyloalanina występuje we wszystkich produktach spożywczych zawierających białko. Żywność bogata w białko powinna być eliminowana z jadłospisu chorych na fenyloketonurię ze względu na wysoką zawartość fenyloalaniny. Niemożliwe jest natomiast całkowite pozbawienie pacjenta podaży fenyloalaniny z uwagi na jej znaczącą rolę w procesie wzrastania i rozwoju.
Aby utrzymać podaż fenyloalaniny w diecie na odpowiednim, „bezpiecznym” poziomie, niskofenyloalaninowa dieta powinna składać się z:
- preparatu bezfenyloalaninowego, który pokrywa zapotrzebowanie na białko w 70 – 80 %
- dozwolonych produktów naturalnych w takiej ilości, aby uzupełnione zostało białko, składniki mineralne, mikroelementy, witaminy oraz fenyloalanina, zgodnie z podstawowym zapotrzebowaniem dziecka.
Dr Bożena Didycz, Fenyloalanina w diecie pacjentów z PKU, www.milupa.pl.