Podstawą diety chorych na fenyloketonurię są specjalne mieszanki aminokwasowe. To one dostarczają większość potrzebnego białka, a jednocześnie nie zawierają fenyloalaniny.
Pozostałe białka, jakich organizm potrzebuje do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania, pochodzą z pożywienia. Dieta osób z fenyloketonurią bazuje na żywności o niskiej zawartości białka. Jest bogata w owoce, warzywa oraz specjalne niskobiałkowe makarony, ryż i pieczywo.
Szczegółowe informacje o tym, co i w jakich ilościach może jeść Twoje dziecko, uzyskasz od lekarza prowadzącego i dietetyka w poradni chorób metabolicznych.
Zazwyczaj dieta chorych powinna wykluczać produkty o dużej zawartości białka, takie jak m.in.: mięso, drób, ryby, jaja, mleko, jogurty, sery, niektóre produkty roślinne np. zboża, nasiona roślin strączkowych, orzechy, soja
Źródło: L. Bernstein i C. Freehauf, „Eat Right Stay Bright. Guide for Hyperphenylalanemia”, rozdz. 2, s. 14.
Pamiętaj, że potrawy niskobiałkowe możesz łatwo włączać do rodzinnego jadłospisu. Jeżeli przygotowujesz dla rodziny np. makaron z sosem mięsno-pomidorowym, dziecku możesz w tym czasie podać makaron niskobiałkowy z sosem pomidorowym.
Metody liczenia fenyloalaniny
Podstawą zdrowia Twojego dziecka jest utrzymywanie odpowiedniego stężenia fenyloalaniny we krwi. Dlatego tak ważne jest dokładne liczenie miligramów – metoda, która pozwoli Ci dokładnie śledzić, ile aminokwasu trafia do organizmu dziecka. Potrzebne Ci będą waga kuchenna i kalkulator. Zapytaj dietetyka o to, w jaki sposób mierzyć i obliczać zawartość fenyloalaniny.
Liczenie wymienników
Niektóre poradnie chorób metabolicznych zalecają system wymienników fenyloalaniny, gdzie 1 wymiennik = 15 mg fenyloalaniny. Dietetyk wyjaśni Ci tę metodę liczenia.
Co to jest poradnik żywieniowy?
Poradnik żywieniowy, jaki możesz otrzymać od dietetyka zawiera informacje o tym, ile białka i fenyloalaniny zawierają popularne produkty spożywcze. Możesz go wykorzystywać jako pomoc w obliczaniu, ile białka i fenyloalaniny spożywa Twoje dziecko. W poradniku znajdziesz także informacje o żywności, która zawiera niewielkie ilości białka. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zawsze konsultuj je z dietetykiem.
Dzienniczek Diety
Dzięki dokładnym opisom diety będziesz mógł śledzić, ile fenyloalaniny Twoje dziecko spożywa każdego dnia. Pomoże to dietetykowi ustalić, jak w razie potrzeby modyfikować dietę dziecka.
W dzienniczku powinny znaleźć się następujące informacje:
- Data i godzina spożycia pokarmu
- Nazwa pokarmu lub płynu (w tym mieszanki aminokwasowej)
- Ilość pokarmu (szczegółowe informacje, najlepiej w gramach, lub mililitrach)
- Miligramy fenyloalaniny
Źródło: L. Bernstein i C. Freehauf, „Eat Right Stay Bright. Guide for Hyperphenylalanemia”, rozdz. 2, s. 12