Monika Duś-Żuchowska,
specjalista pediatrii
Klinika Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych
Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Przed nami wakacyjne poranki i wieczory w gronie najbliższych. Jedni z nas będą spędzać je sącząc chłodne napoje na plaży. Inni skorzystają z utęsknionych promieni słońca aktywnie pedałując na dwóch kółkach lub wiosłując po taflach jezior i rzek. Miłośnicy wycieczek górskich odliczają już dni do pakowania wysłużonego plecaka. Długo wyczekiwane wyprawy i leniwe wieczory dla pacjentów z fenyloketonurią przyprawione są jednak przysłowiową łyżką dziegciu.
Poniższe opracowanie ma za zadanie sprawić, aby upalne dni lata, często spędzane na różnego rodzaju biesiadach i wyjazdach, nie stanowiły trudności, a co najwyżej wyzwanie, z którym sukcesywnie, małymi kroczkami poradzi sobie zarówno dorosły chory jak i rodzic dziecka z PKU.
Fenymenalni na szlaku – nawodnienie to podstawa!
Gwarantem sił i dobrego samopoczucia w trakcie wakacji jest dbałość o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zapotrzebowanie na płyny zmienia się wraz z wiekiem i wynosi w przybliżeniu 100ml na każdy kilogram masy ciała dziecka dla niemowląt i ok. 2l/dobę dla dorosłych.
Najlepszym sposobem na uzupełnienie płynów jest spożywanie wody – dobrym urozmaiceniem jej smaku będzie dodanie kostek lodu z zamrożonymi wewnątrz owocami. Przykłady kulinarnych sposobów na upały dla dziecka znajdą Państwo w artykule „Feno-minimalne sposoby na upały”.
A co z dorosłymi? Jeśli wybieramy się na wymagającą górską wspinaczkę, chętnie posiłkujemy się napojami izotonicznymi, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu elektrolitów – decydując się na zakup tego typu specyfiku, zwróćmy jednak baczną uwagę na skład. Zdecydowanie niepolecane są napoje z dodatkiem aspartamu jako słodzika. Aspartam jest substancją chemiczną, która w organizmie rozkładana jest do dwóch aminokwasów- fenyloalaniny i kwasu asparaginowego, a tym samym nie jest wskazana dla osób z fenyloketonurią.
Wakacje, ale nie od preparatu!
Wakacje to czas odpoczynku od niektórych obowiązków jak szkoła czy praca. Jednak okres urlopu nie może stanowić wymówki od regularnego przyjmowania preparatu. Preparat PKU to źródło białka- jego regularne przyjmowanie w 3-5 porcjach na dobę, zgodne z rytmem posiłków, zapewnia nam budulec do produkcji niezbędnych dla normalnego funkcjonowania substancji. Dodatkowo, chroni nas przed uczuciem głodu i przewagą procesów katabolicznych nad anabolicznymi.
Wyniki na wakacjach
W dobie wszechobecnego internetu wygodną formą sprawdzania wyników stężeń fenyloalaniny jest dostęp przez serwis pkuWEB, gdzie w prosty sposób możemy sprawdzić, czy nasza kontrola choroby jest optymalna, czy też wymaga korekty.
Podsumowując, pozostaje mi życzyć Państwu, aby okres wakacji przy zachowaniu diety i regularnym spożywaniu preparatu, dostarczył wielu niezapomnianych wspomnień, które będą rozgrzewać nas w jesienne i zimowe wieczory.