Fenyloketonuria matki nie musi i nie powinna wpływać na prawidłowy rozwój dziecka. W czasie ciąży należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ wysoki poziom fenyloalaniny może doprowadzić do powstania wad wrodzonych u dziecka i trudności w późniejszym życiu.
Pamiętaj, że odpowiednia kontrola poziomu fenyloalaniny w okresie planowania ciąży i przez następne 9 miesięcy pozwoli Ci uniknąć komplikacji i poważniejszych problemów zdrowotnych.
Planowanie ciąży
Jeśli masz fenyloketonurię i chciałabyś zajść w ciążę, pamiętaj by ostrożnie podejść do planowania. Na początku skonsultuj się z lekarzem i dietetykiem. W tym czasie to szczególnie ważne, byś dokładnie kontrolowała stężenie fenyloalaniny we krwi.
Im wcześniej zaczniesz je kontrolować, tym lepiej dla Twojego dziecka. Lekarz na pewno poprosi Cię, byś przed zajściem w ciążę przestrzegała ścisłej diety i monitorowała swoje stężenie fenyloalaniny. Osiągnięcie docelowego zakresu aminokwasu we krwi będzie dla Ciebie sygnałem, że możesz zacząć starać się o dziecko.
Pamiętaj, że w okresie planowania ciąży powinnaś porozmawiać na temat fenyloketonurii ze swoim ginekologiem. W czasie ciąży współpraca między dietetykiem i położnikiem będzie podstawą zdrowia Twojego dziecka.
Stężenie fenyloalaniny w czasie ciąży
W czasie ciąży stężęnie fenyloalaniny we krwi powinno znajdować się w zakresie terapeutycznym – 2-4mg/dl lub120-240 moli/L max 6mg/dl.
Wynik większy niż 6,0 mg/dl lub 360 moli/L może oznaczać większe ryzyko wystąpienia wad u dziecka. Dlatego koniecznie należy skonsultować go z lekarzem.
Dieta w czasie ciąży
W okresie planowania ciąży koniecznie skonsultuj się z dietetykiem i porozmawiaj o tym, w jaki sposób warto zmodyfikować Twoją dietę.
Ciąża to czas, kiedy zapotrzebowanie organizmu na energię znacznie się zwiększa. W kolejnych miesiącach ciąży część kobiet toleruje większe ilości białka z naturalnych produktów spożywczych. Stosowanie diety w czasie ciąży wymaga też monitorowania podaży białka, witamin i składników mineralnych.
Bardzo ważne jest przyjmowanie zalecanej ilości preparatu PKU, który zabezpiecza większość dziennego zapotrzebowania na białko i inne niezbędne substancje odżywcze. Podczas konsultacji lekarz zdecyduje, czy potrzebujesz dodatkowej suplementacji.
Wysokie stężenie fenyloalaniny w czasie ciąży
Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, a ryzyko wystąpienia wad wrodzonych wynosi od 3 do 5%. Zbyt wysokie stężenie fenyloalaniny ma wpływ na wystąpienie wad wrodzonych u dzieci.
Nieleczona hiperfenyloalaninemia (zbyt wysokie stężenie fenyloalaniny) we krwi u matki jest przyczyną wad serca i mózgu, a także innych problemów w późniejszym wieku, takich jak opóźnienie rozwoju umysłowego dziecka.
Wczesna i regularna kontrola stężenia fenyloalaniny we krwi pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad wrodzonych.
*Adaptacja ze źródła: National PKU Alliance, „My PKU Binder”, rozdział 7 „Wiek 13-17 lat”, s. 61.