Aby przybrać na wadze, wystarczy codziennie przyjmować więcej kalorii niż nasz organizm może spalić. Jeśli masz fenyloketonurię i chcesz przytyć, pamiętaj, że wybór preparatu aminokwasowego przyczynia się również do ogólnego dziennego spożycia kalorii.
Preparaty PKU różnią się między sobą zawartością tłuszczu i węglowodanów. W zależności od tego dostarczają różnych ilości kalorii. Ważne jednak, by zawsze przyjmować mieszankę zgodną z zaleceniami lekarza prowadzącego. Jeśli chcesz wprowadzić jakieś zmiany, skonsultuj się z dietetykiem i porozmawiaj o tym, który produkt może być dla Ciebie lepszy.
Lekarz może zalecić zmianę preparatu na taki, który zapewnia więcej kalorii. Na pewno pomoże Ci także dobrać odpowiednią żywność. Prawdopodobnie zaleci Ci spożywanie wysokokalorycznych pokarmów, bogatych w cukry i tłuszcze.
Ważne, byś nadal przestrzegał podstawowych zaleceń dietetycznych. Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Spożywaj 3 posiłki dziennie z 3 małymi przekąskami pomiędzy nimi lub 6 małych posiłków każdego dnia. Pamiętaj też o włączeniu do posiłków swojego preparatu 3-4 razy w regularnych odstępach w ciągu dnia. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to dla Ciebie wygodne lub możliwe, skonsultuj się z dietetykiem i spytaj o najlepsze rozwiązanie.
Jak zwiększyć ilość zdrowego tłuszczu w diecie?
Dieta osób chorych na fenyloketonurię polega na ograniczeniu ilości naturalnego białka z pożywienia. Dlatego, jeśli chcesz zwiększyć przyjmowaną ilość kalorii, powinieneś zwiększyć ilość tłuszczów lub węglowodanów. Jak to zrobić?
Przede wszystkim warto sięgnąć po różnego rodzaju oleje: olej rzepakowy, oliwę z oliwek i oleje roślinne. Kalorii dostarczają także masła i niektóre margaryny, jednak ze względu na wysoką zawartość tłuszczów nasyconych i kwasów trans – warto przy ich stosowaniu zachować zdrowy umiar. Lepszym wyborem będzie margaryna, zawierająca olej rzepakowy i oliwę, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe. Przeczytaj uważnie etykiety i sprawdź zawartość zdrowych olejów oraz kwasów trans.
Jak uzyskać więcej kalorii z tłuszczu:
- Dodaj oliwę z oliwek lub olej rzepakowy do niskobiałkowych potraw z makaronu
- Posmaruj masłem chleb lub krakersa o niskiej zawartości białka
- Dodaj olej do sosów warzywnych
- Dodaj olej do sałatki dla dodania smaku
Słodka dieta
Innym sposobem na zwiększenie kalorii w diecie dla osób z fenyloketonurią jest zwiększenie ilości węglowodanów np. w postaci słodkich przekąsek. Możesz dodać do potraw więcej cukru, syropu, dżemu czy miodu lub jeść więcej słodyczy i pić słodkie napoje, np. colę lub soki owocowe. Pamiętaj, że spożywając większe ilości cukru, należy zadbać odpowiednio o higienę jamy ustnej! Pamiętaj również, że jedzenie dużej ilości słodyczy może prowadzić do otyłości, tak więc takie zmiany w swojej diecie skonsultuj koniecznie z dietetykiem.
Jeśli chcesz przytyć, możesz także spożywać więcej produktów o niskiej zawartości białka, które zawierają węglowodany i tłuszcz. Ważne, aby każdą zmianę diety skonsultować z dietetykiem.
Pomysły na przekąskę
Jeśli chcesz przybrać na wadze, możesz sięgnąć np. po niskobiałkowe krakersy lub ciasteczka posmarowane niskobiałkowym masłem, herbatniki i słodycze bez fenyloalaniny, frytki.